poniedziałek, 20 czerwca 2022

Na czym polega chirurgiczna resekcja w gabinecie dentystycznym

 

Na czym polega chirurgiczna resekcja zęba w gabinecie dentystycznym

Chociaż leczenie kanałowe jest oceniany jako ogromnie precyzyjnym zabiegiem, a endodonta, czyli stomatolog, który robi leczenie kanałowe, w tym celu używa mikroskopu, zdarza się, że ciężko jest dostać się do wszelkich odnóg kanału zębowego. W takiej sytuacji konieczna jest chirurgiczna resekcja zęba. Taki zabieg polega na dojściu do przeoczonej części zębowego kanału, w którym mieści się zakażenie. Żeby dostać się do kości chirurg dentysta tnie tkankę śluzówki. Tym sposobem może dobrze zobaczyć ząb oraz zlikwidować zaatakowane przez chorobę elementy. W chwili, gdy kanał jest już dokładnie czysty nabija go specjalnym cementem.

Tak samo jak w przypadku leczenia kanałowego, w gabinetach stomatologicznych, chirurg przeprowadza resekcję zęba pod mikroskopem. To sprawia, że zabieg jest niezwykle precyzyjny i pozwala dentyście dotrzeć do wszystkich rozwidleń zębowego kanału. Zazwyczaj już po kilku dniach od momentu leczenia, dentysta może zdjąć pacjentowi szwy. To, czy wszystko przebiegło poprawnie, można sprawdzić, po upływie tygodni, a tego gruntownym wyznacznikiem będzie zniknięcie dolegliwości bólowych.

Zazwyczaj resekcja zęba nieunikniona jest, kiedy dentysta nie może zobaczyć dobrze zęba. Na przykład z uwagi na budowę kanału. Bywa tak, że wokół zmienionej tkanki pojawia się torbiel albo ropień . Wtedy nie ma możliwości dojścia do zęba poprzez leczenie kanałowe. Chirurg dentysta powie co będzie najlepsze.