czwartek, 19 marca 2020

Zęby leczone kanałowo

endodoncja - leczenie kanałowe z mikroskopem
Leczenie kanałowe jako jedno z najcięższych zabiegów w gabinecie dentystycznym, wymaga doskonałego sprzętu oraz utalentowanego chirurga szczękowego. O tym, że łatwiejsze leczenie zachowawcze nie zadziała, może świadczyć silny ból zęba, zmiana jego koloru, silna wrażliwość lub opuchlizna czy stan zapalny. W wypadku występowania pierwszych oznak, trzeba szybko pojechać do dentysty, żeby był w stanie ocenić, który typ leczenia okaże się bardziej dopasowany. Często jest tak, że leczenie kanałowe to jedyna możliwość zachowania bardzo zepsutego zęba.

Stomatolog endodonta, który wykonuje leczenie kanałowe, używa mikroskopu, za pomocą którego zabieg jest w pełni dokładny. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu lekarz endodonta może drobiazgowo przejrzeć zainfekowaną przez bakterie miazgę zęba i określić, jak dużą część zęba powinno się wyleczyć.

W przypadku, gdy sytuacja jest zaawansowana, dobrze zastanowić się nad zastosowaniem leczenia kanałowego. W przeciwnym razie ostatnim sposobem będzie całkowita ekstrakcja zęba. Lukę po wyrwanym zębie należy jak najszybciej wypełnić, aby nie narażać się na powstawanie kolejnych problemów jamy ustnej. To niestety pociąga za sobą nowe koszty – przez potrzebę zakupu protezy albo zaaplikowania implantu.