wtorek, 14 czerwca 2022

Jak ukryć bezzębie – implanty stomatologiczne a całkowite uzupełnienie protetyczne

 

Jak ukryć bezzębie – implanty stomatologiczne a całkowite uzupełnienie protetyczne

Całkowity brak zębów, czyli bezzębie to wypadek wyjątkowy, z którym należy udać się do stomatologa. Całkowity brak zębów wywołuje nie tylko nieprzyjemne uczucie, ale także niekorzystnie wpływa na zdrowie jamy ustnej. Zalecane w tym przypadku leczenie zwraca funkcje jamy ustnej i możliwość właściwej wymowy (usuwa seplenienie). Jaką metodą więc odbudować z powrotem piękno uśmiechu oraz zdrowie?

Zajmujący się protetyką stomatolodzy mają w zanadrzu kilka sposobów, choć zazwyczaj wybieranymi metodami są wszczepienie implantów lub zastosowanie całkowitej protezy. Chociaż te metody dobrze eliminują bezzębie, posiadają zarówno minusy i plusy. Bywa tak, że używanie protezy może okazać się nieodpowiednie dla pacjenta z uwagi na np. nieodpowiednie cechy budowy szczęki. Takie protezy nie są też wieczne. Co parę lat trzeba je wymienić, ponieważ z biegiem lat są mniej dopasowane, jak na początku.

Aplikacja implantów zębów natomiast zabiera większą ilość czasu, ale rezultat jest długotrwały, bo za pomocą właściwej pielęgnacji, może posłużyć nawet do końca życia. Odbudowa funkcji jamy ustnej za pomocą implantów to leczenie dłuższe z uwagi na na konieczność włożenia implantu w kości szczęki i żuchwy. Zaaplikowany implant przed założeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi zespoić się z kością i tkankami. Dopiero po tym czasie można kontynuować leczenie protetyczne.

Decydując pomiędzy wszczepieniem implantów, a całkowitą protezą warto wziąć pod uwagę wygodę i komfort.