wtorek, 20 lipca 2021

Dlaczego dziąsła bolą?

 

dlaczego bolą mnie dziąsła? co radzi dentysta?

Powodów bólu dziąseł może być bardzo dużo, jednak nie wolno ich bagatelizować. Pacjenci zazwyczaj zapisują się na konsultację w gabinecie stomatologicznym dopiero w chwili silnego bólu zębów. Do stomatologa należy zapisać się także, kiedy bolą dziąsła.

Ból dziąseł często występuje obok obrzęku, zaczerwienienia, a także krwawienia. Zazwyczaj lekceważymy te objawy, myśląc, że to  przypadkowe podrażnienie szczoteczką do zębów, niestety takie przypadki mogą sygnalizować początek większego problemu. Kryjący się za tym stan zapalny, może powodować rozwój zapaleń przyzębia, zmian kieszonek dziąsłowych albo osuwania się dziąseł. To również bezpośrednio powoduje rozwój paradontozy, głównej z przyczyn wypadania zębów.

Przeważnie stany zapalne rozwijają się na skutek podrażnień, ze względu na niewłaściwe lub niedokładne szczotkowanie lub stosowanie nici stomatologicznych. Zbierająca się płytka nazębna to miejsce idealne dla bakterii, jakie mogą spowodować stan zapalny. Zdarza się, że dolegliwości bólowe powstają także w wyniku uderzenia (urazu), korzystania ze słabo dobranych protez, czy u kobiet w ciąży.

Szybkim sposobem na usunięcie bólu są specjalne, kojące żele lub płukanki ogólnodostępne w aptekach. W większości przypadków zaledwie maskują ból i pozostawiają niewyleczony problem. Jeśli stan zapalny nie ustępuje bardzo długo, powinno się bardzo szybko skontaktować się z dentystą. Wizyta w gabinecie stomatologicznym oraz leczenie usunie ból na dobre.