czwartek, 23 stycznia 2020

Co powoduje zgrzytanie zębami?

leczenie zgrzytania zębami u dentysty
Zaciskanie i zgrzytanie zębów zdecydowanej większości przypadków jest konsekwencją trwałego stresu oraz z reguły łączy się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia pacjentów. Jedną z bardziej nieoczywistych wyników bruksizmu (czyli tego problemu) są częste bóle głowy, zazwyczaj brane za migrenę. Zazwyczaj pacjenci walczący z bruksizmem, choć zaciskają zęby w niekontrolowany sposób, używają wysoką siłę nacisku, jaka wywiera negatywny wpływ na stan zębów.
Do najpowszechniej znanych konsekwencji zaciskania i zgrzytania zębami wchodzą w skład ukruszenia, pęknięcia oraz szybkie ścieranie zębów, a także dochodzi też do krwawienia dziąseł i choroby przyzębia. Bywa też tak, że pacjenci zauważają trzaski czy przeskakiwanie w szczęce i bóle skroni i szczęki. Na takie objawy należy reagować zdecydowanie, aby nie pogłębiały się związane z tym dolegliwości.
Z reguły łatwo zdiagnozować symptomy bruksizmu. Pospieszna diagnoza oraz podjęte działanie, ratują stan zębów przed złymi rezultatami tej dolegliwości. Odzewem stomatologów na zgrzytanie zębów są szyny relaksacyjne. Są one specjalnymi nakładkami na zęby, które osłaniają je oraz pomagają w relaksacji szczęki. Choć gotowe szyny są dostępne przykładowo w aptece, najwłaściwsze z nich są dobierane przez dentystę. To daje pacjentowi pewność, że nakładki zostały dostosowane do niego indywidualnie, w zgodzie z jego potrzebami i faktycznie wyeliminują problem.
W sytuacji zaciskania i zgrzytania zębami konieczna jest natychmiastowa wizyta w gabinecie stomatologicznym.