sobota, 23 lipca 2022

Jak zapobiegać osłabieniu szkliwa zębowego i dziąseł

 

Jak zapobiegać osłabieniu szkliwa zębowego i dziąseł

Szkliwo stanowi podstawową ochronę zębów, z tego względu trzeba o nie troszczyć się tak samo, jak o zęby i całą jamę ustną. Uszkodzenie szkliwa oraz problemy z dziąsłami, na przykład obniżenie ich linii (inaczej recesja) mogą prowadzić do nieprzyjemnych bólu oraz schorzeń zębów. By nie dopuścić do zepsucia szkliwa zębów najlepiej stosować się kilku zasad. W razie wątpliwości trzeba skonsultować się ze stomatologiem.

Głównie warto zmienić swoją dietę. Bakterie i kwasy pochodzące z przyjmowania pokarmów mogą ujemnie oddziaływać oraz powodować demineralizację szkliwa. Należy przede wszystkim ograniczyć ilość ogólnodostępnych słodkości i gazowanych napojów. Stomatolodzy kierują również wiele uwagi na przyjmowanie wapnia i fluoru. Wapń jest potrzebny dla człowieka, a fluor umacnia zęby, jednak sytuacji stosowania za dużych dawek takich składników może wywołać problemy. Niekorzystny wpływ na zdrowie szkliwa ma też ścieranie. Z uwagi na to nie powinno się używać za długo wybielających past do zębów (z bardzo wysokim współczynnikiem RDA).

Wyjątkową ostrożnością powinno wykazać się również jeśli chodzi o oczyszczanie zębów z resztek jedzenia. Zaniedbanie higieny i odkładanie się kamienia nazębnego, niszczy szkliwo oraz powoduje choroby dziąseł i zębów. Warto również poznać dobrą technikę szorowania zębów, z tego powodu, że za mocne lub niepoprawne czyszczenie może osuwać linię dziąseł i ścierać szkliwo. Instrukcję poprawnego szczotkowania oraz nitkowania zębów można osiągnąć w klinice stomatologicznej.