Leczenie ortodontyczne często wymaga cierpliwości oraz czasu pacjentów. Korzystanie z aparatu na zęby, chociaż przynosi doskonałe wyniki, nie jest ostatecznym narzędziem, korygowania wad zgryzu oraz prostowania uśmiechu. Dla absolutnego rezultatu, często po zakończeniu leczenia aparatem ortodontycznym, nosi się tzw. aparat retencyjny nazywany też retainerem. Jego naczelnym przeznaczeniem jest podtrzymanie efektów utworzonych przez uprzednio założony aparat na zęby. Bywa tak, że część zębów może wracać na wcześniejsze błędne położenia, z uwagi na to, aby przeciwdziałać temu procesowi, warto nosić aparat retencyjny.
O tym, jak długo aparat retencyjny będzie noszony przez pacjenta, ustala ortodonta. Przyjmuje się, że może to być połowa czasu, który poświęciliśmy na leczenie aparatem aparatem na zęby, ale zdarza się również tak, że retainer musi pozostać w jamie ustnej na dłużej – czasami do końca życia. Na ponowne przenoszenie się zębów może mieć wpływ wiele czynników np. wiek i wynikające z tego wyżynanie się kolejnych zębów u mniejszych pacjentów.
Zastosowanie retainera sprawia, że efekt leczenia ortodontycznego będzie trwały, a wyprostowane zęby, zachowają się na odpowiednich miejscach. Pacjenci, co używają aparatu retencyjnego, tak jak w przypadku aparatu ortodontycznego, muszą nie zapominać o starannej i ścisłej pielęgnacji jamy ustnej. Równie ważna jest regularna opieka oraz konsultacja z ortodontą.