piątek, 6 marca 2020

Dlaczego mam próchnicę zębów?

leczenie próchnicy zębów w gabinecie stomatologicznym
Próchnica jest jedną z najbardziej powszechnych chorób zębów i przyzębia, jakie stomatolodzy odnajdują u pacjentów. Wczesna faza tej przypadłości nie jest widzialna gołym okiem, ani nie powoduje bólu, ale im dalej dojdzie do środka zęba, tym gorsze szkody i nieprzyjemniejszy ból stwarza. Ząb zarażony przez próchnicę robi się czulszy i mniej odporny na zniszczenia. Często zmiany docierają do miazgi zęba i są tak zaawansowane, że ostatecznym ratunkiem zostaje leczenie kanałowe.

Najbardziej znaną przyczyną rozwoju próchnicy są bakterie, które przede wszystkim pożywiają się cukrami zawartymi w jedzeniu. W wyniku tego działania następuje odwapnienie szkliwa zęba uznawanego za najmocniejszą ochronę zębów. Jedzenie, które ma w składzie przesadną ilość cukrów, mocno sprzyja rozwojowi próchnicy. Wyjątkowo niekorzystne dla naszych zębów są produkty lepiące, które łatwo przywierają do powierzchni i z reguły są ciężkie do oczyszczenia.

Poza wieloma czynnikami, które wpływają na powstawanie próchnicy, wielkie znaczenie ma też higienizacja jamy ustnej. Na skutek nie bardzo starannego lub niezbyt częstego szczotkowania, resztki po jedzeniu odkładają się na powierzchni zębów i powodują formowanie kamienia nazębnego. Resztki pokarmów to również ośrodek bakterii, które sprzyjają rozwojowi chorób zębów i przyzębia.